» Final Fantasy XV se představuje
Datum: 03.07.2013, Autor: Leon, Zhlédnutí: 4298
Sekce: Final Fantasy XV
FF XV Bylo to Léta Páně 2006, když Square Enix oznámil hru Final Fantasy Versus XIII, který měl být doplňkem kompilace Fabula Nova Crystallis třináctého dílu. Jen těžko by si tehdy někdo pomyslel, že hra oznámena jako exkluzivita pro PlayStation 3, a to ještě v době, kdy se tato konzole neprodávala ani v Japonsku, nakonec přeskočí celou jedno konzolovou generaci a přichystá nám překvapení, které patří zcela jistě k největším, jakého se nám od série FF za čtvrt století dostalo.

Hra byla dlouhou dobu velkou neznámou a neustálé odkládání termínu vydání vyvolávalo pochopitelné rozpaky nejen u hráčů, ale i investorů Square Enix. Když nakonec Versus přečkal i vydání všech Fabula Nova Crystallis kompilací, bylo zřejmé, že něco není v pořádku. Na informace jako obvykle skoupý Square Enix nás však ujišťoval, že je vše v nejlepším pořádku a Versus bude počinem, u kterého se vyplatí čekat. V posledních měsících se začaly objevovat informace, že projekt Versus byl zrušen a přejmenován na FF XV s tím, že bude vydán až na další generaci konzolí. Oficiální potvrzení však dlouho nepřicházelo. Až před několika málo dny na videoherní výstavě E3 v Los Angeles. Square Enix přichystal pro novináře i hráče hodinovou tiskovou konferenci s názvem “The Future of Final Fantasy”, na které došlo nejen na rozhřešení ohledně Versus, ale i na zodpovězení otázek, co bude s FF sérií v budoucnu, neboť nedávné finanční nesrovnalosti a ztráty firmy bohužel měly a budou mít dopad na všechny série, které má společnost pod palcem.

Režisér FF série Shinji Hashimoto, který na konferenci samozřejmě nemohl chybět, oznámil to, o čem se spekulovalo již několik měsíců. Vzhledem k finančním, technickým i koncepčním problémům ve vývoji byl projekt Versus zrušen a nahrazen projektem s názvem Final Fantasy XV. Ano, z dlouho odkládaného Versus se stal regulérní patnáctý díl série. FF XV vyjde - že k vydání skutečně dojde, na konferenci odpřisáhl i jeden z šéfů projektu Tetsuya Nomura - na PlayStation 4 a Xbox One, tedy na novou generaci konzolí, která byla oficiálně oznámena na letošní E3, a jež se začne prodávat na konci letošního roku. Spekulovat se ihned začalo o tom, že hra bude vydána také na PC, ale na potvrzení od Square Enix stále čekáme. Nový FF díl by měl být poháněn zbrusu novým a vysoce kvalitním next-gen Luminous engine, který dokáže skutečné divy. Však se stačí podívat na trailer, který byl na konferenci zveřejněn, a jenž kromě ukázek z cutscén přibližuje i gameplay, jenž bude tentokrát mnohem akčnější a svižnější, než jsme byli u série doposud zvyklí. Kdy FF XV vyjde, je otázkou, žádné datum, a to ani přibližné stanoveno nebylo, jistě z důvodu opatrnosti a s ohledem na kritiku, které se Square Enix dostalo při vývoji Versus. Troufneme si odhadnout, že hra vyjde nejdříve na konci roku 2014, spíše později. Kromě FF XV Square Enix ještě oznámil Kingdom Hearts III, taktéž pro PS 4, a vypustil nové, avšak nepříliš zásadní informace o Lightning Returns: Final Fantasy XIII. Nic více, ostatně v těžké situaci, ve které se nyní společnost nachází, můžeme být vděční alespoň za tyto informace.

Předvedený trailer i nové gameplaye video, které bylo uvolněno den po oznámení hry, opět dokazují, že co se týče audio-vizuální prezentace, tak nemá Square Enix v současnosti na konzolích konkurenci. Ukázky se povětšinou zaměřují jen na boje, které probíhají v reálném čase, což jen podtrhuje svižnost a akčnější podání celé hry. Hlavní hrdina Noctis bude moci mimo jiné používat v boji nejrůznější komba i zbraně, zmíněn byl i stealth systém. Doufejme, že se tvůrci dostatečně poučili z kritiky třináctého dílu, který byl příliš lineární, neboť trailer nás zatím příliš nepřesvědčil o tom, že by se hra měla odehrávat v otevřeném světě. Co se týče příběhu, nechceme příliš vyzrazovat, jen zdůrazníme, že bude vycházet z mytologie Fabula Nova Crystallis. Hlavním záměrem je představit temnější a ponuřejší svět, který se bude zaměřovat na emoce hlavních protagonistů tak, jak tomu bylo v sérii vždy zvykem. Vzhledem k tomu, že scénář, který je již hotový, měl na starosti Kazushige Nojima, neboli muž, jenž stvořil úžasný příběh legendární FF VII a jejích kompilací, nemáme v tomto ohledu žádné obavy. Stejně tak netřeba pochybovat o vynikajícím designu postav a prostředí, protože ani tentokrát nemůže chybět Tetsuya Nomura, o jehož neupadajícím talentu vypovídají trailery a uvolněné obrázky. Pod vedením zkušeného producenta Shinji Hashimoto se tak zdá, že se znovu sešel silný tým s kvalitní představou, kterou chtějí prezentovat hráčům a napravit dojmy z posledních let, kdy FF série spíše přešlapovala na místě a procházela si menší krizí identity. O to více, že Square Enix nyní potřebuje úspěch a silné finanční obraty. Svým způsobem se tak paradoxně společnost ocitla v obdobné situaci, jako před vydáním první FF v roce 1987. Nezbývá tedy než doufat, že i tentokrát čekají FF a její tvůrci jen samé lepší časy.

.:: Final Fantasy XV News ::.
Final Fantasy Bonusweb (c) 2002-2017
Webmaster: Chocobo, Tým FFB: Thr, Leon, Yuna, R-e-n.