» FF XIII: prodejní čísla - propadák?
Datum: 12.01.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 3717
Sekce: Final Fantasy XIII
Final Fantasy XIII screenshot Final Fantasy XIII má za sebou "4. týden" na japonském trhu a tak by nebylo od věci se zamyslet nad výsledky, kterých hra dosahuje. Je hra FF XIII z prodejního hlediska zklamáním? Pojďme se na to podrobněji podívat. Pro začátek - možná se ptáte, proč jsem počet týdnů hry v prodeji dal v první větě do uvozovek. Důvod je takový, že první "týden" pro FF XIII znamenaly pouze 3 dny v prodeji, protože pak začínal nový "žebříčkový" týden. Jelikož byla hra vydána 17.12., tak v druhém týdnu se objevily vánoční svátky a další 2 týdny po svátcích lidi nalákáte tak maximálně na slevy, takže částečně i proto jsou prodeje nižší.

Dalším známým faktem je, že u všech velkých titulů dochází ke značnému poklesu prodejů po prvním týdnu, kdy si hru koupí většina hráčů. V druhém týdnu to někdy bývá pokles až na 20 procent původních hodnot prvního týdne, někdy i hůř. Podívejme se, jak si FF XIII přesně vedla:

Týden / prodej kusů

1. 1,508,558
2. 187,815
3. 113,831
4. 52,000

Celkově se zatím prodalo přes 1,8 miliónů kusů hry. Zdá se vám to málo, když takového Dragon Questu IX pro NDS se v minulém roce prodalo přes 4,14M kusů? Abychom danou věc mohli lépe uchopit, musíme si ujasnit 2 fakta.

Zaprvé, DQ je série, která svojí oblíbeností v Japonsku jasně převyšuje i Final Fantasy, FF je tam dvojka mezi sériemi. Protože hry Dragon Quest v západním světě nikdy výraznější prodejní úspěch nezaznamenaly, mohlo by se tak běžnému hráči zdát divné, že i nějaký Dragon Quest porazí naší modlu Final Fantasy.

Druhým, velice podstatným faktem, jsou následující 2 čísla. 4,6 versus 30. Jsou to počty miliónů prodaných kusů konzolí PS3 (v prvním případě) a NDS (druhá cifra). Když konzoli vlastní 30 miliónů lidí, je pak vcelku jasné, že i více lidí pro ní kupuje hry. Tyto 2 platformy jsem si vybral vcelku náhodně. Důležité je, že pozice PSP a PS3 je ve světě jednoduše daleko slabší, než byla firma Sony u svých produktů zvyklá dříve.

Na otázku "Je FF XIII prodejní neúspěch?" proto odpovídám, že jednoznačně není.
Posledních 6 dílů série FF vyšlo na PS a poté na PS2. Tyto dvě konzole naprosto dominovaly v herním světě, a proto i počty prodaných kusů těchto her byly vyšší. Navíc za poslední roky nám do prodejů her (ale i např. hudby) velkou mírou zasáhlo i internetové pirátství, ekonomická krize a další faktory, jako dlouhodobý pokles prodejů fyzických nosičů obecně.

Posledním zamyšlením je i počet kusů hry, kterou S-E před vydáním FF XIII nechal poslat do obchodů - bylo tím přesně 1,8 milionů kusů, tedy odhad firmy byl již po několika týdnech překonán a na řadu přichází dodatečné přidělávání zásob.

FF XIII se tedy z prodejního hlediska stala velice úspěšnou a je třeba si tento fakt uvědomit a ne pouze slepě porovnávat dvě čísla a vykřikovat, že FF XIII je propadák. Nezbývá než doufat, že se hře bude dobře dařit i na západních trzích, až bude hra na počátku března vydána v USA a Evropě, vůbec poprvé zároveň v jeden čas.
.:: Final Fantasy XIII News ::.
Final Fantasy Bonusweb (c) 2002-2017
Webmaster: Chocobo, Tým FFB: Thr, Leon, Yuna, R-e-n.