» FF XIII: Videorecenze
Datum: 07.03.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 2341
Sekce: Final Fantasy XIII
Známý zahraniční server gametrailers.com přinesl videorecenzi na třináctý díl série Final Fantasy. Jak si hra vedla? Výborně! Pochválena byla jednak grafika, soubojový systém a také celková hratelnost. Linearita a překvapivě i příběh už tolik pochvaly nevysloužil. Na recenzi se můžete podívat pod textem. Výsledné hodnocení je 8,6/10.

» FF XIII: zahraniční recenze
Datum: 05.03.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 2200
Sekce: Final Fantasy XIII
LightningSpolečnost Square-Enix měla až do 5.3. zařízené embargo na recenze s těmi recenzenty, kterým hru poskytla s předstihem. Dneska ovšem toto embargo skončilo a lavina recenzí už se valí. A jak si Final Fantasy XIII vede? Tak, jak se dalo čekat podle všemožných signálů, které jsme dostávali již od hráčů, co hráli japonskou verzi hry. Pojďme se podívat na některé výsledky:

IGN UK - 8.3/10
Eurogamer - 8/10
CVG - 9.2/10
Videogamer - 7/10

Jak je vidět, tak názory se liší od naprůměrných 7/10 až po úctyhodných 9.2/10. Co je hře (tradičně) vyčítáno a co je ovšem chváleno?

Klady:
 • grafika - žádná recenze nezapomněla zmínit, že hra má naprosto úchvatnou grafiku
 • příbeh - v téměř všech recenzích se zatím zmiňují velice přívětivě o příběhu hry
 • soubojový systém - je rychlý, ale přesto komplexní a ne zrovna jednoduchý
 • hudba - Nobuo to není, ale prý to vůbec nevadí, přesto je OST velice kvalitní
Zápory:
 • linearita - prvních 20-30 hodin je prý naprosto lineárních a to se některým hráčům nemusí líbit, tvůrci hry ovšem nedávno podotkli, že je to tak zcela záměrně - aby se hráči úplně soustředili na příběh
 • repetetivní - hra se prý občas opakuje
 • menší míra zapojení hráče v soubojích - v soubojích samotných hra dělá mnoho věcí za vás, takže vaše role se tím pádem o něco snižuje

Tak to tedy slyšíte. Hra jako taková má své chyby, není to nejspíš nejlepší Final Fantasy v sérii, ale přesto se o debaklu mluvit nedá. Navíc na sérii FF se vždy kladou velké nároky, takže potěšit početné řady fanoušků není zrovna lehké. Budeme dál sledovat nové recenze, ale žádné zásadní objevy se již nečekají. průměrné hodnocení hry je zatím kolem 8,1/10, což je pořád velice, velice slušný výsledek.
Zdroj: n4g.com
» FF XIII: Nová reklama, na obě verze
Datum: 04.03.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 2010
Sekce: Final Fantasy XIII
Již 9.3. vyjde Final Fantasy XIII - v USA a Evropě zároveň, což se děje vůbec poprvé. Vůbec poprvé také hra vychází na 2 různé konzole najednou. Jak je již dávno známo, jde o PS3 a Xbox360. Na druhou zmiňovanou se již pár reklam objevilo, ale dnes se můžete podívat na reklamu, která uvádí obě konzole. Je velice krátká a jako podklad v ní hraje píseň My Hands od Leony Lewis.

» FF XIII: předobjednání
Datum: 27.02.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 1905
Sekce: Final Fantasy XIII
Vydání FF XIII v Evropě je již za dveřmi, a proto je nejvyšší čas si hru předobjednat. Díky webu xzone.cz si můžete hru předobjednat za velice pěknou cenu 1399 Kč a zároveň zde získáte i bonus, kterým je mince s motivem Lightning. Příjemný bonus, který nikde jinde nenajdete. Navíc již brzy bude v obchodě hra skladem, takže při objednání poštou jí můžete čekat hned 9.3. ve svých schránkách a nemusíte se bát, že by vám hra přišla pozdě.

ff13_275x128
» FF XIII: Nové názvy povolání
Datum: 27.02.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 3410
Sekce: Final Fantasy XIII
Final Fantasy XIII battle Ve Final Fantasy XIII se nachází určité "classy" (třídy), které určují, jak se daná postava bude chovat, jaké bude používat útoky a schopnosti, známé také jako "Optimas" nebo "Paradigms". V anglické verzi jsou ovšem tyto třídy pojmenované zcela jinak, než v japonské verzi hry.
 • Attacker (ATK) je nyní Commando (COM). Tato třída je klasický rubač, který zasazuje velká fyzická zranění nepřátelům.
 • Blaster (BLA) je nyní znám jako Ravager (RAV). RAV slouží k nabíjení Breaku vašich nepřátel.
 • Defender (DEF) se v anglické verzi jmenuje Sentinel (SEN) a jak napovídá název, tak se jedná o ochránce vaší party - láká na sebe nepřátele a podporuje partu obrannými schopnostmi.
 • Enhancer (ENH) je nyní Synergist (SYN). Ten pomáhá partě podpurnými kouzly jako jsou např. Protect nebo Shell.
 • The Healer (HLR) se změnil na Medic (MED) a je to klasický white mage, u nějž oceníte zejmáná kouzla léčící zranění vašich postav.
 • Jammer (JAM) je nyní Saboteur (SAB). Diky této třídě budou vaši protivníci zasypáni negativními kouzly, která mohou zvrátit běh boje ve váš prospěch.
Je zvláštní, že se tvůrci rozhodli měnit anglické názvy z japonské verze hry na jiné anglické názvy, ačkoliv ty původní byly dle mého dost výstižné. Ono je to ve výsledku ovšem jedno, kvalita hry na názvu povolání nestojí :)
» FF Versus XIII: možná se opozdí
Datum: 17.02.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 1880
Sekce: Final Fantasy XV
Final Fantasy Versus XIII (exkluzivně pro PS3) se možná opozdí. Co stojí za touto ne příliš pozitivní změnou? Tetsuya Nomura se o ní zmínil v rozhovoru pro japonský časopis Famitsu, který byl zaměřen převážně na nový díl hry Kingdom Hearts: Birth By Sleep.

Nomura prohlásil, že se snaží hru vyvíjet tak rychle, aby mohla být poprvé v akci představena na letošním veletrhu E3. Jenže okolnosti vývojářům nepřejí.

"Problémy nastaly se zobrazováním světové mapy, kterou fanoušci znají z jednoho dílu FF. Zmenšený Noctis na ní nevypadal příliš dobře, takže jsme se rozhodli, že systém mapy uděláme podobný jinému dílu FF," řekl Nomura.

O jaké 2 díly, ke kterým systém světové mapy postupně přirovnával, se jedná už ovšem časopis Famitsu nezveřejnil. Doufejme, že se nenadálým problémem ve Square-Enixu vypořádají rychle a hru nám již letos ukážou.
» FF XIII: Americký TV spot
Datum: 17.02.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 2995
Sekce: Final Fantasy XIII
Propagace Final Fantasy XIII za velkou louží se pomalu rozjíždí na plné obrátky. Prvním důkazem je reklama z americké TV, která za doprovodu My Hands od Leony Lewis ukazuje některé momenty hry, které se postupně složí do podoby hlavní postavy Lightning. Velké diskuze vyvolal fakt, že reklama je to pouze na Xbox360 verzi hry.

Ovšem hlavní série FF je již 13 let spojována se konzolí PlayStation a všichni dobře ví, že hra vyjde i na PS3, takže Microsoft takto vlastně nepřímo propaguje i PS3 verzi hry. Zajímavý fakt je, že např. v Evropě je v některých obchodech poměr předobjednaných FF XIII na PS3 a Xbox v poměru 5:1, takže se ani nedivím, že se snaží na Xbox360 verzi propagovat daleko více.

» FF CC: Crystal Bearers vychází dnes
Datum: 05.02.2010, Autor: Chocobo, Zhlédnutí: 2619
Sekce: Updates
Final Fantasy odnož s názvem Crystal Chronicles, která vychází výlučně pro konzole Nintenda, dnes dorazila do Evropy se zatím nejnovějším dílem - Crystal Bearers pro Wii. Předlouhlý název Final Fantasy Crystal Chronicles: Crystal Bearers je asi jedinou dlouhou věcí ohledně hry, jak vyplývá z ohlasů na hru - prý je extrémně krátká na poměry FF (kolem 15ti hodin vám bude stačit na průchod příběhové části).

Na druhou stranu, hra překvapivě nezískává tak špatné recenze, jak by se dalo čekat. Ovšem prodeje např. v Japonsku jsou velikým zklamáním pro S-E - prodalo se něco přes 70.000 kusů, což je opravdu slabý výsledek. Doufám, že díky tomuhle propadáku se konečně Japonečkům ve Square-Enix rozezní zvoneček v hlavě a dojde jim, že touhle cestou by série FF (ať už v jakékoliv podobě) neměla vydávat. A pokud ano, ať aspoň změní název, protože tento paskvil nemá s Final Fantasy naprosto nic společného.

Crystal Bearers
Final Fantasy Bonusweb (c) 2002-2017
Webmaster: Chocobo, Tým FFB: Thr, Leon, Yuna, R-e-n.